1ον : Το τηλέφωνο δεν μου λέει τίποτα παιδιά..τα γραπτά μένουν και σε κατοχυρώνουν ως ένα βαθμό..δηλαδή αν έχω μία διαφωνία με την πολεοδομία..τί να τους πω?με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν..θα έπρεπε να καταγράψω τη συνομιλία και πάλι εξασφαλισμένη δεν θα ήμουν..
2ον : Επαναφέρω το ερώτημα ως υπόθεση εργασίας
έστω ότι το 1995 εκδίδεται μία άδεια για ένα δωμάτιο , το 1998 προσθήκη κατέπέκταση ενός δεύτερου δωματίου και το 2005 προσθήκη κατέπέκταση τρίτου δωματίου , όλα ανεξάρτητοι χώροι.
Το 2013 πάει ο ταλαίπωρος μηχανικός για έλεγχο και διαπιστώνει ότι τα τρία δωμάτια έγιναν ένα σπίτι..έχουν αλλάξει οι διαστάσεις και αν προσθέσουμε τις καλύψεις και δομήσεις των αρχικών αδειών σήμερα έχουμε μείωση αυτών.Συν τοις άλλοις έχουν κατασκευαστεί στέγαστρα , έχουν ανοίξει παράθυρα και πόρτες .
Μπορούμε να δηλώσουμε τη συνολική αλλαγή των διαστάσεων και τις υπόλοιπες μικρές παραβάσεις κάνοντας έναν αναλυτικό προυπολογισμό για όλα ή ελέγχουμε ανά άδεια . Πχ στην άδεια του 1995 έχουμε αύξηση του εμβαδού , στην άδεια του 1998 έχουμε αλλαγή στην θέση στην άδεια του 2005 έχουμε μείωση του εμβαδού και πάει λέγοντας....500αρικο για κάθε παράβαση ξεχωριστά και ωστόσο αντί να έχουν χτιστεί 100 τ.μ. σήμερα να είναι 80 τ.μ.
άποψη μου ένα 500αρικο για όλα καθώς αν ήθελα επειδή όλες οι αλλαγές είναι σύννομες θα μπορούσα να περάσω από υδομ και να νομιμοποιήσω την υπάρχουσα κατάσταση .
Συμφωνείτε?